گزارش همایش تخصصی کارگاه آموزشی عربی پایه هفتم

 

این همایش در سالن همایشهای دبیرستان پورنگ بابل ، با مدیریت آقای

محمد معصومی دبیر محترم انجمن و همکاران ایشان ساعت 9 صبح بشرح

زیر به اجرا در آمد .

1-پخش سرود جمهوری اسلامی ایران

2- تلاوتی از آیات نورانی قرآن کریم

3-خیرمقدم :

در این بخش ریاست محترم اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل جناب آقای لطیفی ضمن خیر مقدم به مدعوین و تقدیر از تلاش انجمن در برگزاری این گردهمایی به رویکرد جدید تعلیم و تربیت اشاره نمودند و آموزشی را موثر دانستند که دانش آموزان را به تفکر دعوت کند و آموزش سنتی را جوابگوی نیازهای تعلیم و تربیت ندانسته و از معلمان خواستند در آموزش از شیوه های جدید و بروز استفاده کنند .

4-تبیین جایگاه انجمن های علمی :

در این قسمت جناب آقای یونسی رییس گروه تحلیل محتوای اداره کل استان مازندران ، انجمن های علمی را بازوان توانمند نظام تعلیم و تربیت دانسته و تاکید نمودند که انجمن های علمی در پیشبرد پژوهش های بین رشته ای و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های نظام آموزش رسمی و غیر رسمی نقش مهمی دارند . ایشان از همکاری کارشناسان عربی استان و اعضای انجمن علمی عربی در اعتبار بخشی عربی پایه هفتم تقدیر نمودند و خواستار استمرار این ارتباط شدند شایان ذکر است که انجمن های علمی در اداره کل زیر نظر معاونت پژوهشی و کارشناسی تحلیل محتوی فعالیت می کنند و آقای یونسی در برگزاری این گردهمایی نهایت همکاری را با انجمن داشته اند .

5-قرائت شعر بمناسبت میلاد با سعادت امام رضا (ع) :

در این مرحله جناب آقای سید رضا مفتخرزاده عضو هیئت مؤسس و عضو شورای اجرایی ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی ، مدرسه را مهمترین نهاد انسان سازی برشمردند و معلم بودن را رسالتی بزرگ و بی بدیل دانستند و افزودند که در آموزش زبان عربی باید به همین حد اکتفا کنیم که دانش آموز بتواند متون ساده عربی را بخواند و ترجمه کند و بفهمد و نیازی به آموزش قواعد پیچیده و غیر کاربردی نیست ایشان در ادامه شعری در مدح امام رضا (ع) از شاعری از کشور عربستان و اهل شهر مدینه برای حاضران قرائت و ترجمه نمودند . قابل ذکر است که جناب استاد مفتخر زاده سالها سرگروه عربی استان و مدرس دوره های استانی و از اساتید برجسته دانشگاه های استان می باشند و از مفاخر و چهره های علمی زبان عربی استان بشمار می آیند .

6-اهداف و فعالیت های انجمن عربی استان :

در این قسمت آقای حبیب تقوایی نماینده شورای اجرایی که از سال 78 تاکنون به عنوان مؤلف و عضو شورای تالیف گروه عربی به فعالیت اشتغال دارند از روند تشکیل انجمن از سال 78 با همکاری سرگرههای استان سخن گفتند و محورهای زیر را مهمترین اهداف انجمن برشمردند :

1-برقراری ارتباط و تبادل نظر با پژوهشگران متخصصان و صاحبنظران آموزشی.

2- کاربرد نتایج پژوهش و ارزیابی های آموزشی در برنامه ریزی های آموزشی.

3- برگزاری همایش های تخصصی در زمینه های پژوهش و ارزیابی آموزشی .

4- کمک و حمایت از انتشار آثار علمی ( مجلات ، کتب ، فیلم و ... ) در رابطه با پژوهش و ارزیابی آموزشی .

ایشان موارد زیر را برجسته ترین فعالیت های انجمن برشمردند:

1- دعوت از چهره ماندگاردکتر محمد فاضلی در سال 82

2- دعوت از چهره ماندگار دکتر آذرنوش در سال83

3- انتشار نشریه الفردوس

4-ارائه خدمات مشاوره ای

5- برگزاری چندین همایش تخصصی در شرق و غرب استان .

 ایشان در خاتمه از خدمات ارزنده استاد قنبر علی گرجی ، دکتر رضا مهدیزاده و دکتر ولی الله عبدی در طول سالیان متمادی قدردانی نمودند .

ایشان همچنین از تلاش سرگروه متوسطه و راهنمایی استان آقای قدرت الله اکبریان و آقای میکائیل شجاعی در اطلاع رسانی و دعوت از همکاران برای حضور در همایش تشکر نمودند .

7-معرفی برنامه های گروه آموزشی راهنمایی استان :  در این بخش آقای میکائیل شجاعی سرگروه عربی راهنمایی استان که از مدرسین استانی عربی هفتم نیز می باشند برنامه سال جاری گروه استان را برای سرگروههای شهرستانی تشریح نمودند و از برگزاری این همایش از سوی انجمن برای دبیران راهنمایی تشکر نمودند و خواستار تداوم این همکاری در برنامه های آتی شدند .

8-تقدیر از اعضای انجمن : در این بخش ، شورای اجرایی از خدمات ارزنده استاد حاج قنبرعلی گرجی به زبان عربی که سالها سرگروه عربی شهرستان و استان و مدرس دانشگاه و دوره های ضمن خدمت بوده اند و در دوره  استقرار انجمن در قائمشهر به عنوان دبیر انجمن ، بدون ادعا و خالصانه با تلاش خود انجمن را به اوج رساندند تقدیر و تشکر به عمل آورده و برای دکتر مهدیزاده نیز که در مأموریت خارج از کشور در ژاپن حضور دارند موفقیت و سربلندی و سلامتی را آرزو نمودند .

9-معرفی روش تدریس : آقای عبدالله عابدی فیروزجایی از همکاران فعال و مدرس استانی عربی پایه هفتم در این قسمت به معرفی نرم افزاری پرداختند که خود برای عربی پایه هفتم تهیه و تنظیم نمودند . شایان ذکر است که این نرم افزار با کتاب جدید و رویکرد آن هماهنگ و همسو بوده و در صورت تولید می تواند یاور معلم در فرایند تدریس باشد .

10- تبیین اهداف کتاب عربی پایه هفتم : این بخش به عهده دکتر عبدالله یزدانی مسؤول دبیرخانه عربی کشور و مولف کتاب عربی و عضو هیئت تألیف  بود ایشان نیز که در سابقه خود تدریس در دانشگاه ها و سرگروهی استان را دارند ضمن تبیین رویکرد جدید کتاب عربی پایه هفتم به همکاری مستمر و صمیمانه دبیرخانه عربی کشور با دفتر تألیف پرداختند و اشاره نمودند که دبیرخانه عربی توانست برای اولین بار در بازنگری کتابهای عربی متوسطه درسال 92 نقش محوری داشته باشد که نتیجه آن کاهش حداقل 20 درصد از حجم کتابهای فعلی سال اول ، دوم، سوم و چهارم متوسطه است همچنین دبیرخانه توانست نظرات و پیشنهادات همکاران در خصوص بهبود کتاب را که سالها مورد بی توجهی قرار گرفته بود در کتاب اعمال نماید . در ادامه ایشان افزودند که متأسفانه عده ای سود جو بلافاصله بعد از چاپ کتاب پایه هفتم نسبت به چاپ کتاب کار اقدام نمودند که با اهداف کتاب تطابق نداشته و سردرگمی را برای معلم و دانش آموز در پر دارد . لذا برای پر کردن این خلأ دفتر تألیف می بایست نسبت به تألیف کتاب کار اقدام می نمود که ایشان این مسؤولیت را پذیرفتند و کتاب را تألیف به همکاران در همایش هدیه دادند.

11-پرسش و پاسخ : باید اشاره نمود که یکی از مدعوین همایش دکتر علی جانبزرگی از دفتر تألیف بودند که بخاطر کسالت نتوانستند حضور پیدا کنند . در این بخش آقایان یزدانی و تقوایی به سوالات همکاران در خصوص کتاب جدید عربی پایه هفتم به همکاران پاسخ دادند که ماحصل آن بشرح زیر است :

الف- داشتن دفتر عربی الزامی نیست و به صلاحدید معلم برمی گردد و بهتر است دانش آموز ترجمه احادیث و مثل ها و یا برخی نکات را در دفتر بنویسد

ب- تعریب و ساختن در این کتاب مد نظر نیست .

ج- به قواعد فقط در محدوده کتاب اشاره شود و به هیچ وجه نیاز به گفتن قواعد بیشتر نیست .

12-اختتامیه : در پایان نماینده شورای اجرایی از تلاش های صمیمانه و خالصانه  دبیر توانمند انجمن استان جناب استاد محمد معصومی در برگزاری این همایش و همکاران ایشان آقای دکتر حمید رضا غلامی ، آقای فلاح احمدی ، آقای باقر جبرئیلی ، آقای مجید بیگلری ، آقای خادمی سرگره راهنمایی و سرکار خانم دکتر فاطمه لطفی سرگروه محترم عربی شهرستان و مدرس دانشگاه و سرکار خانم شیرین شیشه گران از دبیران توانمند و سرگروه سابق استان و سرکار خانم فریبا میرزا آقازاده و سرکار خانم  حوا قلی پور، خانم لیلا رادفر ، خانم فهیمه محمدپور و خانم زهرا ایزدی  تقدیر و تشکر به عمل آوردند . لازم به ذکر است که شهرستان بابل در ده سال اخیر به همت دبیران علاقمند و مدیریت جناب آقای معصومی رتبه اول استان رابطورمداوم کسب نموده است.

از بخش های جانبی همایش می توان به نمایشگاه کتاب های آموزشی و کمک آموزشی عربی اشاره کرد .

همچنین از مدرسین استانی عربی پایه هفتم آقایان : میکائیل شجاعی ، عبدالله عابدی ، علی دانش ، علی شمس ناطری ، قدرت الله یداللهی و خانم فاطمه صغری ستونه در این همایش حضور داشتند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 122 بازدید

[گاوچران][متفکر][نیشخند][زبان]