تَعَلَّمـــــــــــوا العربیّـــــــة فإنّها لغة القرآن

بشیر بن خزیم اسدی گوید :

زینب دختر علی را در آن روز دیدم، به خدا سوگند زن با حیایی را تا آن روز

سخنورتر از او ندیدم...

 
ادامه مطلب...

طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/٢٢ توسط مجید بیگلری | نظرات()

پنجاه حدیث از امام حسین علیه السلام:

حدیث (1) امام حسین علیه السلام فرمودند:

لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب

جز به یکى از سه نفر حاجت مبر:

به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد

(تحف العقول ، ص 251)
ادامه مطلب...

طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/٩ توسط مجید بیگلری | نظرات()

 

آفتاب: ماه محرّم، ماه غم و اندوه اهل بیت (علیهم السلام) و شیعیان آنهاست و ماه شهادت و یادآوری دلاوری‌ها و شجاعت‌ها و ایثارهای سیدالشهدا امام حسین(ع) و یاران با وفای او در کربلاست. در حدیثی از امام علی بن موسی الرّضا(ع) آمده است: «هنگامی که ماه محرم فرا می‌رسید، کسی پدرم را خندان نمی‌دید و همواره محزون و غمگین بود تا روز دهم یعنی روز عاشورا؛ آن روز روزِ مصیبت و حزن و اندوه و گریه پدرم بود و می‌فرمود امروز روزی است که حسین(ع) شهید شده است.»
ادامه مطلب...

طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/٥ توسط مجید بیگلری | نظرات()


اى پسر شبیب ! اگر در مصیبت شهادت حسین به حدى گریه کنى که اشک تو بر صورتت جارى گردد، خداوند تمامى گناهان صغیره و کبیره ، خواه اندک و خواه زیاد تو را مى بخشد.
اى پسر شبیب ! اگر مى خواهى خدا را در حالى ملاقات کنى که هیچ گناهى بر دوش نداشته باشى ، پس به زیارت مزار و تربت شریف امام حسین علیه السلام برو.
اى پسر شبیب ! اگر دوست دارى که در بهشت با رسول خدا و ائمه طاهرینش همنشین گردى ، پس بر قاتلین حضرت سیدالشهداء لعنت فرست .
اى پسر شیبب ! اگر دوست دارى که تو نیز به همان ثواب و پاداشى دست یابى که شهداى کربلا به آن رسیدند، هرگاه که یاد مصیبت حسین علیه السلام مى افتى بگو:
یا لیتنى کنت معهم فافوز فوزا عظیما
((اى کاش من نیز همراه آن ها بودم و به آن رستگارى عظیم دست مى یافتم ..))

http://www.ghadeer.org/tarix/fazael_im3/312-0020.htm

 

 
طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/٤ توسط مجید بیگلری | نظرات()

ارتباط انسانها در جامعه جهانی موجب تأثیر زبان و فرهنگ آنان بر یکدیگر است. ورود الفاظ بیگانه در هر زبان یکی از نتایج این تأثیرگذاری است. امروزه شاید نتوان زبانی را یافت که واژه های بیگانه در آن استعمال نشود. زبان فارسی ما ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیست و واژه های زیادی از بیگانگان به آن راه یافته است...
ادامه مطلب...

طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/٤ توسط مجید بیگلری | نظرات()

 

غدیر خم و سقیفه بنی ساعده(1)

نویسنده:جهانبخش ثواقب

چکیده

پژوهش حاضر درصدد بررسی این پرسش مهم است که آیا در ماجرای سقیفه که دوباره یا کمی بیشتر پس از واقعه غدیر رخ داد و گروه های رقیب درباره جانشینی رسول خدا(صلی الله علیه وآله) گفت و گو کردند، به حدیث غدیر استناد شد یا خیر؟ پس از تبیین اجمالی این دو حادثه تأثیرگذار در تاریخ اسلام و بیان مشابهت ها و تفاوت های آن دو، به منظور نزدیک شدن به هدف پژوهش، گزینه های متصوّر درباره رخداد یا عدم رخداد واقعه غدیر و نیز فرض های عدم استناد به غدیر در سقیفه، مطرح و تجزیه و تحلیل خواهد شد. هم چنین در این مقاله، در مورد استنادات شیعه مبنی بر رخداد واقعه غدیر و نیز تبیین شیعی جانشینی پیامبر(صلی الله علیه وآله) بحث شده است...

 

 
ادامه مطلب...

طبقه بندی: ، 
نگارش در تاریخ ۱۳٩٠/٩/۱ توسط مجید بیگلری | نظرات()